Fish Bone
AF41.22
From: Zaire | Eastern Province | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF41.22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire | Eastern Province | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Fish Bone |
| Description | Catfish bone (Order: Siluriformes, Family: Clariidae, Genus: Heterobranchus or Clarias), part of skull |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Credit Line | Purchased from W. H. Leslie, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

