Bladder Mouthpiece
33-37-24
From: United States of America | Alaska | Prince William Sound | Hawkins Island | Palugvik Village
Curatorial Section: American
| Object Number | 33-37-24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Prehistoric Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Prince William Sound | Hawkins Island | Palugvik Village |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | Stratum I, H, 0-6" |
| Section | American |
| Materials | Ivory |
| Description | Hole for inflation of bladder and smaller hole for attachment of bladder to harpoon or dart shaft. |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Credit Line | Danish National / University Museum Expedition; Kaj Birket-Smith and Frederica de Laguna, 1933 |
| Other Number | 152 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.