Metate
40-14-831
From: Panama
Curatorial Section: American
| Object Number | 40-14-831 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cocle |
| Provenience | Panama |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Cerrozuela |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone Metate. Three conical legs; concave grinding surface. |
| Height | 11.3 cm |
| Length | 37.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Credit Line | Panama, Cocle Expedition; J. Alden Mason, 1940 |
| Other Number | GC 134 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.