Figurine
33-28-4
From: Mexico (Central America) | Tamaulipas | Rio Panuco
Curatorial Section: American
| Object Number | 33-28-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Huaxtec Archaic |
| Provenience | Mexico (Central America) | Tamaulipas | Rio Panuco |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Female Head? |
| Description | "Archaic." Grey clay. Probably female, squared head. |
| Height | 4.4 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Estate of Colonel Henry D. Paxson, 1933 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.