Sheath
P1389B
From: Sumatra | Komering Agong
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Churi Stehlan |
| Object Number | P1389B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lampong |
| Provenience | Sumatra | Komering Agong |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Peel |
| Description | Sheath for chopping knife P1389A. Two halves, of light-weight wood, bound together by five bands of plaited rattan peel. Long horn hook for suspension from belt, in a groove and secured by four of the rattan rings. One end of the hook is in the shape of an animal head.Top of sheath slanted, worn away. |
| Length | 31.7 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Thickness | 5.2 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1839 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



