| Object Number | 17606 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Korean |
| Provenience | Korea |
| Period | Joseon Dynasty |
| Date Made | 19th Century - 1895 |
| Section | Asian |
| Materials | Bone (uncertain) | Ivory (uncertain) |
| Description | Bone or ivory die. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 1.3 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. E. B. Landis, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




