Mold
73-5-178
From: Iran | Hasanlu
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 73-5-178 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hasanlu |
| Archaeology Area | SURFACE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Stone |
| Iconography | Axe Head |
| Description | Greenish sandstone; blackened fragment of a double-sided mold; top bears three surviving channels; bottom bears smaller axehead mold. |
| Length | 20 cm |
| Width | 16 cm |
| Thickness | 7 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project; Robert H. Dyson Jr., 1973 |
| Other Number | HAS72-168 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.