Maul
42878
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Pike County (Pennsylvania) | Milford (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 42878 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Pike County (Pennsylvania) | Milford (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | 8000 - 1650 CE |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Length | 30.16 cm |
| Width | 15.24 cm |
| Depth | 19.05 cm |
| Credit Line | Gift of Maxwell Sommerville, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


