Spearhead
30-12-342
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 30-12-342 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | PG 1311 |
| Locus | PG 1311 |
| Date Made | ca. 2450 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Copper Alloy |
| Description | Square section. Type Ia. CBS Register: copper, spearhead. square section. poker type. |
| Length | 34 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1930 |
| Other Number | U.12252 - Field No SF | B18061 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




