| Object Number | 31-16-924 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Technique | Mould Made |
| Iconography | Deity | Weapon? | Palm? |
| Description | Terra cotta. Standing deity in flounced dress. Holds weapons (or palms?). Broken head. molded. |
| Height | 10.6 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
