Lithic
Reject
29-216-23
From: United States of America | Wyoming | Quarry Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-216-23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Wyoming | Quarry Creek |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Description | Cream-colored on one face, grayish-white on opposite face. Roughly oval. Bifacial. |
| Length | 12.3 cm |
| Width | 10.1 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

