Pipe
Cast
14329
From: United States of America | Louisiana (uncertain) | Mississippi (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 14329 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Louisiana (uncertain) | Mississippi (uncertain) |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Locus | Tombigbee River |
| Section | American |
| Materials | Plaster |
| Description | Double ends. Cast of pipe, monitor-shaped. |
| Height | 6 cm |
| Length | 13.5 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Credit Line | Purchased from William T. W. Dickeson, 1899 |
| Other Number | 45 - Original Number | CG2017-7-1914 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


