Knife
32-27-103
From: Cyprus | Lapithos
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 32-27-103 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Lapithos |
| Locus | Tomb 804A |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | mid-rib, sloping shoulders, wide flat tang, two holes, two rivets preserved. Type A.2.d |
| Length | 17 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition; B.H. Hill, 1932 |
| Other Number | 18 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.