| Object Number | 32-40-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | SW 1 |
| Locus | Under pavement level close to grave at S.W. 1 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta | Paint |
| Technique | Painted |
| Iconography | Woman |
| Description | Clay. Female. Hair painted black, falling over shoulders. Arms and from waist down missing. |
| Height | 6.4 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1932 |
| Other Number | U.18132 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




