Figure Fragment
40718B
From: United States of America | Florida | Southwest Coast (Florida) | Collier County | Key Marco
Curatorial Section: American
| Object Number | 40718B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Calusa |
| Provenience | United States of America | Florida | Southwest Coast (Florida) | Collier County | Key Marco |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | 1400 |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment |
| Iconography | Alligator Head | Animal Jaw |
| Description | Jaw of alligator head. Large well formed figure head of crocodile (alligator). Elaborately painted with white, black and blue lines of aspect. Head (A) and Jaw (B) separate. Nearly perfect. |
| Height | 4.8 cm |
| Length | 24.7 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | William Pepper Florida Expedition, Frank H. Cushing; subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 593 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




