Kayak
Model
96-20-8A
From: Canada | Baffin Island | Frobisher Bay | Brewster Point
Curatorial Section: American
| Object Number | 96-20-8A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Frobisher Bay | Brewster Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | August, 1937 |
| Section | American |
| Materials | Sealskin | Wood | Hemp | Paint |
| Technique | Carved | Sewn |
| Description | Sealskin wrapped around woodframe - seam on top. Center opening with 1 cm. high wood trim sewn to skin. Two woven hemp loops at back; one in front made holds a harpoon. Hemp lines stretch across width of kayak on either side of opening. Painted wood buoys (2) - one blue, one black, attached by hemp to inside of kayak. Small wood spear tip is also attached. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 55 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of Mr. E. Perot Walker, 1996 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.