Sherd
Animal Figurine
61-14-2758
From: Israel | Beth Shemesh
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 61-14-2758 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Israel | Beth Shemesh |
| Archaeology Area | Area Y 30 (1930), Stratum Ivb |
| Period | Late Bronze II |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Mycenaean |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Outside Diameter | 4.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Haverford College, 1961 |
| Other Number | 1656 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
