Bowl
Reproduction
MS3844
From: Italy | Campania | Herculaneum
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS3844 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Campania | Herculaneum |
| Manufacture Location | Naples |
| Creator | J. Chiurazzi and Fils |
| Date Made | 1903 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Technique | Cast |
| Iconography | Sea shell |
| Description | Bronze mold / bowl (?). fluted, 2 handles. Original found at Herculaneum. |
| Height | 6.7 cm |
| Depth | 6 cm |
| Outside Diameter | 21 cm |
| Credit Line | Purchased from J. Chiurazzi and Fils (Foundry); subscription of John Wanamaker, 1902 |
| Other Number | 76275 - Naples Museum Number | 74000 - Naples Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



