Implement
97-563-5546
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5546 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartzite |
| Description | Quartzite?; flaked piece of roughly triangular stone; original surface (flat) on upper face; crudely worked along edges. |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Thickness | 2.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5546 - Old Museum Number | 13915 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


