| Native Name | Ku |
| Object Number | A479 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ainu |
| Provenience | Japan | Hokkaido | Rubeshibe |
| Date Made | Before 1901 |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Vegetable Fiber |
| Description | Ku (ク). Male child's bow. Grass twine and wood. |
| Length | 42.5 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Thickness | 3.7 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Hiram M. Hiller, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




