Whetstone
69-16-477
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-477 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N5, W4.5 - house floor |
| Locus | House 119 |
| Section | American |
| Materials | Schist |
| Description | Fine grained shist. Rectangular in cross-section. All of the surfaces appear to be used and both of the wider surfaces are slightly concave. The maximum thicknesses are 5mm by 11mm. |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.