| Object Number | 20525 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Woodland |
| Provenience | Canada | Quebec |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birchbark |
| Technique | Etched |
| Iconography | Rabbit | Hunter |
| Description | Birch bark with etching of hunter pursuing (?) rabbit |
| Height | 8 cm |
| Length | 40.2 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Deposited by Thomas J. Collins, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




