Bowl
L-180-3
From: Society Islands | Tahiti
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Umete |
| Object Number | L-180-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Society Islands | Tahiti |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden, oval with shallow spout at one end; four very small feet. Scratched on Umete |
| Height | 8.2 cm |
| Length | 30 cm |
| Width | 11.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




