Box Lid
37733B
From: Canada | British Columbia | Queen Charlotte Islands | Masset
Curatorial Section: American
| Object Number | 37733B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Haida |
| Provenience | Canada | British Columbia | Queen Charlotte Islands | Masset |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Tom Price |
| Section | American |
| Materials | Cedar | Pigment |
| Description | Large with lid. Ka-gan. Made by Tom Price of Skidegate. |
| Height | 58 cm |
| Length | 112 cm |
| Width | 68 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
