Kohl Pot
CG2014-4-6
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2014-4-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Iconography | Bes |
| Description | Figure of Bes; fine details. Hole in top of head |
| Height | 5.5 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 2.8 cm |
| Other Number | E11747? - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.