| Object Number | NA1290A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chilkat | Tlingit |
| Provenience | Alaska | Klukwan |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment | Cedar Bark |
| Description | Bentwood box with a square base and tall sides. The box is made from bending a steamed plank of wood into shape, then kerfing the corners. Undecorated exterior and heavily worn with dark staining at corners. One corner is "stitched" together with spruce root strips. A twisted, plant fiber rope is wrapped loosely around the exterior. |
| Height | 49.5 cm |
| Length | 40 cm |
| Width | 40 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




