| Object Number | 51-41-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tibetan | Buddhist |
| Provenience | South Tibet |
| Date Made | 15th Century - 1951 |
| Section | Asian |
| Materials | Brass | Silver | Turquoise |
| Technique | Filigree |
| Iconography | Vegetation |
| Description | Woman's charm box. Hexagonal with long sectional lugs, stylized dorjes, on top and bottom. Silver with inset turquoise; filigree. Silver top and sides; brass back. |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 7.2 cm |
| Thickness | 1.7 cm |
| Credit Line | Gift of Schuyler V. R. Cammann, 1951 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



