Projectile Point
97-563-1006
From: North America | United States of America | Delaware Valley | New Jersey | Mercer County | Trenton
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1006 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Delaware Valley | New Jersey | Mercer County | Trenton |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Technique | Chipped |
| Description | Fractured stem. |
| Length | 3.6 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1006 - Old Museum Number | 5350 - ANSP Number | 1119 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




