Short Sword
2013-22-3A
From: Kenya | Samburu National Reserve
Curatorial Section: African
| Object Number | 2013-22-3A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Masai |
| Provenience | Kenya | Samburu National Reserve |
| Culture Area | East Africa | Masai Cluster |
| Section | African |
| Materials | Leather | Metal |
| Description | Short Sword (A) and Sheath (B). Leather and Metal. Short sword, double-edged blade. Hilt is covered with leather (same as sheath). |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mark P. and Peggy L. Curchack, 2013 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




