| Object Number | 2013-22-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tuareg |
| Provenience | Morocco | Rissani |
| Culture Area | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Tent post/pole. Wood. Weathered tent post with carved designs on surface. |
| Height | 8.3 cm |
| Length | 63 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Thickness | 9 cm |
| Credit Line | Gift of Mark P. and Peggy L. Curchack, 2013 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

