Mask
2013-22-1
From: Canada | British Columbia | Fort Rupert
Curatorial Section: American
| Object Number | 2013-22-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kwakiutl |
| Provenience | Canada | British Columbia | Fort Rupert |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Trevor Hunt |
| Section | American |
| Materials | Wood | Cedar Bark |
| Description | Large Raven Mask by Trevor Hunt. Made of wood and cedar bark, with reed, black and green paint. Fringed cedarbark attached as feathers/hair at top back and sides of mask. Mouth opens. |
| Height | 80 cm |
| Length | 83 cm |
| Width | 30 cm |
| Credit Line | Gift of Mark P. and Peggy L. Curchack, 2013 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




