Doll
2013-24-2A
From: North America | United States of America | New York | New York City
Curatorial Section: American
| Object Number | 2013-24-2A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Crow |
| Provenience | North America | United States of America | New York | New York City |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Creator | Winona Plenty Hoops |
| Date Made | 1980-1988 |
| Section | American |
| Materials | Felt | Cowrie Shell | Abalone Shell | Glass | Hair | Buckskin |
| Description | One of a pair of Crow dolls made by Winona Plent Hoops in the late 1980's, representing traditional Crow female (A) and male (B) dress. |
| Length | 51 cm |
| Width | 20 cm |
| Thickness | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of Laura Fisher, 2013 |
| Other Number | 91.06.02 - Other Number | L-2007-9-3A - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




