Doll
2013-24-1B
From: North America | United States of America | New York | New York City
Curatorial Section: American
| Object Number | 2013-24-1B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Crow |
| Provenience | North America | United States of America | New York | New York City |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Creator | Winona Plenty Hoops |
| Date Made | 1980-1988 |
| Section | American |
| Materials | Cotton | Buckskin | Hair | Felt | Glass |
| Description | One of a pair of Crow dolls made by Winona Plent Hoops in the late 1980's. This male doll represents her husband Hugh in his Tobacco Society regalia (B) including a cotton shirt with deerskin fringe, a deerskin breechcloth and blue and red (glass seed beads) beaded wool leggings. His hair braids are made of horsehair; he has a small tobacco pounch tied around his neck and a larger pouch tied at his waist. |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 30 cm |
| Thickness | 8.5 cm |
| Credit Line | Gift of Laura Fisher, 2013 |
| Other Number | 90.30.02 - Other Number | L-2007-9-2B - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




