Brick
2013-23-1
From: Iran | Choga Zanbil (uncertain)
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | 2013-23-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Choga Zanbil (uncertain) |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | circa 1250 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Elamite Language | Cuneiform |
| Description | Clay brick with dedicatory inscription by Untash-Naparisha, King of Elam, in Elamite language using Mesopotamian cuneiform script. Inscription appears on one side - front. |
| Height | 9 cm |
| Width | 36 cm |
| Depth | 36 cm |
| Credit Line | Gift of Tenley M. and Rouyan V. Jones, 2013 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




