Amphora
MS2490A
Location: On Display in the Etruscan Italy Gallery
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS2490A |
| Current Location | Etruscan Italy Gallery - On Display |
| Culture | Italo-Ionian | Etruscan |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Date Made | 6th century BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Black Figure Ware |
| Iconography | Warrior | Shield | Donkey | Octopus |
| Description | Etruscan Black-figure Amphora. A. Nude man carrying shield on left arm running toward right, right arm outstretched toward left. B. Donkey facing right. Neck, A: Octopus; B, parallel vertical chevrons (?) closely spaced. Panel area continued upward on shoulder A and B, bordered by a glazed band with a line of dots above short lines below. Underside of foot reserved. Otherwise amphora is fully glazed. Glaze entirely red. Panels and neck panels covered with yellow-white slip. triple handles. Amphora complete save for small pieces restored in plaster. |
| Height | 29 cm |
| Depth | 21 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
| Other Number | 953 - Stevenson Etruscan Series Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

