Throwing Stone
31-20-1278
From: United States of America | Alaska | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-1278 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | E, 6' - 6' 7", III |
| Section | American |
| Materials | Dolorite |
| Description | Longitudinal groove over both ends. Dolorite |
| Length | 8 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.