Lamp
31-20-1224
From: United States of America | Alaska | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-1224 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | D, 4' 9" - 5', VII |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone. Decorated. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
| Other Number | CG2017-7-642 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.