Torch
29-43-68
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: United States of America | Southeastern Utah | Colorado River Region
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-43-68 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Cliff Dweller |
| Provenience | United States of America | Southeastern Utah | Colorado River Region |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 750-1300 CE |
| Section | American |
| Materials | Bark | Yucca |
| Description | Cedar bark torch wrapped with yucca cord and leaves. |
| Length | 37.78 cm |
| Width | 3.33 cm |
| Depth | 3.49 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
| Other Number | L79 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
