| Object Number | NA1999 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pomo |
| Provenience | California (State) |
| Culture Area | California Culture Area |
| Section | American |
| Description | Small, oval. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Purchased from the Estate of F. S. Plimpton, 1907 |
| Other Number | 144 - Plimpton Number | 32 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



