Basket
NA7871
From: United States of America | California (State) | Lake County (California) | Upper Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | NA7871 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pomo | Eastern Pomo |
| Provenience | United States of America | California (State) | Lake County (California) | Upper Lake |
| Culture Area | California Culture Area |
| Date Made | Late 19th Century |
| Section | American |
| Materials | Fiber | Feather | Shell | Bead |
| Technique | Basketry |
| Description | Boat shaped, feathered. |
| Height | 11 cm |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 19.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Henry K. Deisher, 1918 |
| Other Number | 343 (Deisher #) - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




