Urn
MS602A
Location: On Display in the Classical World Gallery
From: Italy | Etruria | Vulci
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS602A |
| Current Location | Classical World Gallery - On Display |
| Culture | Etruscan |
| Provenience | Italy | Etruria | Vulci |
| Locus | Tomb 25 |
| Date Made | 799-600 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Lidded Biconical Urn with one handle. |
| Height | 42 cm |
| Width | 29 cm |
| Outside Diameter | 12 cm |
| Credit Line | Purchased from Francesco Mancinelli-Scotti, 1896 |
| Other Number | 133 - Stevenson Etruscan Series Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
