| Object Number | 2013-19-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Teri Rofkar |
| Date Made | 2010 |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root |
| Technique | Twined |
| Description | Spruce root basket tray twined by Teri Rofkar, 2010. Reproducion of a historical Tlingit tray in the Penn Museum (CG241088-2420). Teri gathers and prepares her spruce roots herself. Design colors include turquoise blue, pink, black, and brown. |
| Length | 23.5 cm |
| Width | 24.13 cm |
| Depth | 3.33 cm |
| Outside Diameter | 23.49 cm |
| Credit Line | Purchased from Teri Rofkar, Sharpe Fund, 2013 |
| Other Number | L-2011-1-1 - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




