Knife
50-49-1011A
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 50-49-1011A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bontoc |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal | Wood | Peel |
| Description | Iron blade. Wooden handle with wrapped rattan at base. In half wooden case (B) with two braided rattan rings to hold blade in. |
| Length | 24 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
| Other Number | 514 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.