Pipe
14105
From: United States of America | Louisiana | Tensas Mound
Curatorial Section: American
| Object Number | 14105 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Louisiana | Tensas Mound |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Terracotta |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 5.5 cm |
| Outside Diameter | 4.2 cm |
| Credit Line | Purchased from William T. W. Dickeson, 1899 |
| Other Number | 108 - Original Number | 108 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




