| Object Number | 80-5-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Period | Song Dynasty |
| Date Made | Song Dynasty |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Standing Figure | Daoist | Plaque |
| Inscription Language | Chinese Language |
| Description | Unglazed, standing Daoist figure wearing a pointed hat, long robe and holding a plaque engraved with the chracters 太上, Tai Shang. |
| Height | 21.43 cm |
| Width | 6.51 cm |
| Depth | 5.71 cm |
| Credit Line | Purchased from the Delaware Art Museum, Wilmington, 1980 |
| Other Number | 3-8 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




