Pin
53-54-342
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-342 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound A - lower level. On yellow sand. |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Carbonized wood pin. Curved. Broken and fixed. Well-made. Fragment. |
| Height | 0.6 cm |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 387 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.