Basket
SA484
From: Brazil (uncertain) | Guiana (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | SA484 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Diau |
| Provenience | Brazil (uncertain) | Guiana (uncertain) |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Reed (plant) | Feather |
| Technique | Basketry |
| Description | Top telescopic, design woven in. |
| Height | 3.81 cm |
| Length | 17.78 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Credit Line | Amazonian Expedition, William C. Farabee, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.