| Object Number | 29-96-809A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tibetan |
| Provenience | Tibet |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Inscription Language | Tibetan Language |
| Description | Square wooden board with handle on one edge and carved decorative relief for printing on one side. Roughly hexagonal carved design incorporates a six pointed star and Tibetan writing. The text is a prayer to protect the owner from a hail storm. |
| Height | 20 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Depth | 1.3 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 79 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




