Perception of Cultural Values
2025-17-1.1
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Title | Perception of Cultural Values |
| Object Number | 2025-17-1.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America |
| Creator | Charlene Maxx Stevens |
| Date Made | 2013 CE |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Textile patchwork backing made by C. Maxx Stevens, Lou Stevens, and Wisey Goat Stevens, 2013. Part of installation entitled "Perception of Cultural Values" |
| Length | 203 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Purchased from C. Maxx Stevens, 2014 |
| Other Number | EP-2013-6-1A - Old Catalog Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




