Basket
31-48-300
From: Brazil | Upper Xingu River
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-48-300 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naravute |
| Provenience | Brazil | Upper Xingu River |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Description | As 31-48-298; but the base is reinforced with a framework of wood. |
| Height | 8 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Matto-Grosso Expedition, Vincenzo Petrullo, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.